Akcenta logo

  Polski bank centralny ponownie pozostawia stopy procentowe bez zmian

  08.03.2024

  Image
  • Zgodnie z oczekiwaniami NBP pozostawił stopy procentowe bez zmian. Główna stopa procentowa utrzymuje się na poziomie 5,75% piąty miesiąc z rzędu. Stopa lombardowa (6,25%) i depozytowa (5,25%) również pozostały na tym samym poziomie. Styczniowa inflacja konsumencka gwałtownie spowolniła do 3,9% r/r zbliżając się do docelowego przedziału 1,5%-3,5%. NBP pozostawił stopy bez zmian ze względu na niepewność co do kształtowania się inflacji CPI w najbliższych miesiącach (m.in. obawy o wpływ luzowania cen energii czy zniesienia zerowej stawki VAT na żywność). Retoryka prezesa NBP A. Glapińskiego pozostaje jastrzębia.
  • EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian (stopa dyskontowa 4%, główna stopa 4,5%). Ostatni raz podniósł stopy we wrześniu 2023 r. W nowej prognozie przewiduje szybsze wygasanie inflacji konsumenckiej w strefie euro (inflacja HICP spowolni do 2,3% w tym roku i 2% w 2025 r., według EBC). Dane o PMI dla usług w Niemczech i strefie euro zostały zrewidowane w górę za luty, a aktywność w strefie euro wzrosła powyżej neutralnych 50 punktów po raz pierwszy od 7 miesięcy (50,2 pkt). Raport ADP z rynku pracy w USA nie spełnił oczekiwań rynkowych w lutym (140 tys. miejsc pracy wobec szacunków 149 tys.).
  • Na parze walutowej EUR/USD euro radziło sobie dobrze, umacniając się do poziomu 1,094 - w poniedziałek rano. W pierwszej połowie tygodnia złoty znacząco umocnił się wobec euro i przez resztę tygodnia oscylował w szerszym obszarze 4,30 PLN/EUR. Złoty dobrze radził sobie również na parze walutowej z dolarem amerykańskim, schodząc poniżej poziomu 3,95 PLN/USD.

  Profile picture of the author of the article

  Autor artykułu:

  Miroslav Novák

  Główny ekonomista Akcenty. Miroslav doświadczenie w bankowości zdobywał w UniCredit Group, gdzie pracował w Departamencie Skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w Akcenta. Do jego głównych obszarów zainteresowań należą kwestie związane z kursami walutowymi. Miroslav Novák nie jest ortodoksyjnym zwolennikiem żadnej szkoły ekonomii, co pozwala mu obiektywnie oceniać nie tylko wydarzenia na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie globalnej gospodarki. Jest autorem wielu profesjonalnych artykułów i komentarzy eksperckich, które są regularnie wykorzystywane przez wiodące czeskie i polskie media. Jest jednym z najczęściej cytowanych ekonomistów w Czechach.

  Newsletter
  Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
  Akcenta Logo

  Chcę zostać klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube