Akcenta logo

  EBC pozostawia stopy bez zmian zgodnie z oczekiwaniami

  12.04.2024

  Image

  - Polski kalendarz makroekonomiczny w minionym tygodniu był pusty. Warto odnotować zapowiedź Ministerstwa Klimatu i Środowiska, że od 1 lipca zamrożenie cen energii nie będzie kontynuowane w obecnej formie. Pomoc otrzymają konkretne grupy społeczeństwa. H. Wnorowski, członek zarządu NBP, twierdzi, że jeszcze w tym roku mogą pojawić się dyskusje na temat ewentualnej obniżki stóp. Dodał njednak, że perspektywy inflacji są nadal bardzo niepewne.

  - W czwartek EBC zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (główna stopa 4,5%). Przemówienie prezes EBC Ch. Lagarde było raczej neutralne, a ewentualną pierwszą obniżkę stóp uzależniła od większej pewności, że inflacja CPI będzie zmierzać w kierunku celu 2% (2,4% r/r w marcu). Lagarde zaznaczyła, że kilku członków było już przygotowanych do cięcia stóp na tym posiedzeniu. Inflacja CPI w USA wzrosła w marcu szybciej niż szacował rynek (0,4% m/m wobec 0,3% m/m, 3,5% r/r wobec 3,4% r/r). Zgodnie z rozwojem sytuacji w ostatnich miesiącach, zaczynają się potwierdzać obawy, że wczesne i trwałe osiągnięcie celu 2% może być problematyczne.

  - Euro osłabiło się w stosunku do dolara i osiągnęło poziom 1,07 USD/EUR. Na parze walutowej PLN/EUR handel odbywał się głównie w przedziale 4,25 - 4,27 (PLN jest najmocniejszy od ponad 4 lat). W stosunku do dolara złoty osłabił się do poziomu 3,98 PLN/USD w kontekście amerykańskiej inflacji CPI.

  - Głównie w przedziale 4,25 - 4,27 PLN/EUR (PLN jest najmocniejszy od ponad 4 lat). W stosunku do dolara złoty osłabił się do poziomu 3,98 PLN/USD w kontekście amerykańskiej inflacji CPI.


  Profile picture of the author of the article

  Autor artykułu:

  Miroslav Novák

  Główny ekonomista Akcenty. Miroslav doświadczenie w bankowości zdobywał w UniCredit Group, gdzie pracował w Departamencie Skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w Akcenta. Do jego głównych obszarów zainteresowań należą kwestie związane z kursami walutowymi. Miroslav Novák nie jest ortodoksyjnym zwolennikiem żadnej szkoły ekonomii, co pozwala mu obiektywnie oceniać nie tylko wydarzenia na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie globalnej gospodarki. Jest autorem wielu profesjonalnych artykułów i komentarzy eksperckich, które są regularnie wykorzystywane przez wiodące czeskie i polskie media. Jest jednym z najczęściej cytowanych ekonomistów w Czechach.

  Newsletter
  Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
  Akcenta Logo

  Chcę zostać klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube