Akcenta logo

  Inflacja bazowa w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie

  22.03.2024

  Image

  -      Bazowa inflacja konsumencka w Polsce spowolniła w lutym do 5,4% r/r (najniżej od grudnia 2021 r.). Choć ogólna stopa inflacji CPI wyraźnie spada (2,8% r/r w lutym), jej składowa bazowa, pozostaje bardzo wysoka. Ponieważ ta część inflacji jest kluczowa dla NBP, z dużym prawdopodobieństwem będzie ona przeszkodą w obniżeniu stóp procentowych w tym roku. W lutym drugi miesiąc z rzędu dynamika płac w sektorze prywatnym była dwucyfrowa (12,9% r/r) i była najwyższa od końca 1999 r., sygnalizując (jak dotąd słabe) ożywienie konsumpcji i utrzymujący się wyższy poziom inflacji bazowej. To właśnie sprzedaż detaliczna zaskoczyła w lutym znacząco na plus (6,1% r/r wobec rynkowych szacunków na poziomie 4,9% r/r).

  -      Zgodnie z oczekiwaniami, Fed pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (główna stopa 5,25-5,50%). W ramach nowej prognozy dotyczącej dalszego rozwoju stóp, perspektywy na ten rok pozostawiono bez zmian (trzy obniżki wynoszące łącznie 75 punktów bazowych). Fed prognozuje jednak mniej cięć na rok 2025 niż poprzednio (trzy obniżki w porównaniu z czterema wcześniejszymi). Wstępne szacunki marcowych indeksów PMI w Niemczech i strefie euro wywołały nieco mieszane wrażenie – poprawa sytuacji w sektorze usług, spadek w przemyśle.

  -      Na parze walutowej z dolarem, euro początkowo umocniło się do poziomu 1,095 USD/EUR, ale oddało zyski i zakończyło notowania nieco poniżej poziomu 1,085 USD/EUR. Na parze walutowej PLN/EUR, złoty był notowany głównie w przedziale 4,300 - 4,325 PLN/EUR. W stosunku do dolara, złoty był w przedziale 3,94 - 3,99 PLN/USD. 


  Profile picture of the author of the article

  Autor artykułu:

  Miroslav Novák

  Główny ekonomista Akcenty. Miroslav doświadczenie w bankowości zdobywał w UniCredit Group, gdzie pracował w Departamencie Skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w Akcenta. Do jego głównych obszarów zainteresowań należą kwestie związane z kursami walutowymi. Miroslav Novák nie jest ortodoksyjnym zwolennikiem żadnej szkoły ekonomii, co pozwala mu obiektywnie oceniać nie tylko wydarzenia na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie globalnej gospodarki. Jest autorem wielu profesjonalnych artykułów i komentarzy eksperckich, które są regularnie wykorzystywane przez wiodące czeskie i polskie media. Jest jednym z najczęściej cytowanych ekonomistów w Czechach.

  Newsletter
  Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
  Akcenta Logo

  Chcę zostać klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube