Polscy konsumenci pomimo silnego wzrostu płac są bardziej ostrożni

    26.07.2024

    Image

    - Sprzedaż detaliczna w Polsce rozczarowała w czerwcu, gdyż wzrost spowolnił do 4,4% z majowych 5,0% r/r (rynkowy szacunek przyspieszenia do 5,3% r/r). Z danych wynika, że po mocnym I kw. (5,0% r/r) dynamika powoli wyhamowuje (II kw. 4,5% r/r). Tym samym ożywienie polskiej gospodarki trwa, choć w wolniejszym tempie niż oczekiwano. Polscy konsumenci pozostają ostrożniejsi pomimo silnego wzrostu płac. Obawy konsumentów mogą wiązać się także ze wzrostem cen energii. Stopa bezrobocia spadła w czerwcu do 4,9% (z 5,0% w maju), po raz pierwszy od 1990 r. spadając poniżej 5,0%.

    - Lipcowe szacunki aktywności gospodarczej PMI wskazują, że na początku III kw. europejska gospodarka de facto znalazła się w stagnacji. Sektor produkcyjny w dalszym ciągu znajduje się w trudnej sytuacji, gdzie nastąpił spadek w Niemczech (42,6 pkt.) i we Francji (44,1 pkt.) oraz gdzie utrzymuje się ciągły spadek zatrudnienia. Pewnym pocieszeniem jest sytuacja w usługach, choć i tutaj nastąpił spadek wskaźnika miesiąc do miesiąca (Niemcy 52,0 pkt.). Według instytutu Ifo w lipcu spadło także zaufanie niemieckich firm, a ich sceptycyzm również znacznie wzrasta, jeśli chodzi o nadchodzące miesiące.

    - W tym tygodniu EUR osłabiło się wobec USD i w piątek rano oscylowało w pobliżu poziomu 1,085 USD/EUR. Handel PLN w stosunku do EUR odbywał się głównie w przedziale 4,275 - 4,30 PLN/EUR. W czwartek rano notowania na krótko utrzymywały się powyżej poziomu 4,30 PLN/EUR, jednak później polska waluta zdołała odrobić te straty. W stosunku do USD złoty oscylował w tym tygodniu w przedziale 3,93 - 3,97 zł/USD i w sumie przez cały tydzień złoty nieznacznie się osłabił.


    Newsletter
    Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
    Akcenta Logo

    Chcę zostać klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube