Akcenta logo

  Bank Polski pozostawia stopy procentowe bez zmian

  10.05.2024

  Image

  - Zgodnie z oczekiwaniami, Bank Polski (NBP) pozostawił stopy procentowe bez zmian, a główna stopa pozostała na poziomie 5,75%. Kwietniowe dane pokazały, że inflacja CPI przyspieszyła do 2,4% r/r. Jeśli tendencja wzrostowa się utrzyma, prawdopodobne jest, że RPP utrzyma stopy na obecnym poziomie do końca roku. Argumentem za bardziej ostrożnym podejściem jest również utrzymująca się wysoka inflacja bazowa (4,6% r/r w marcu), szczególnie w kontekście silnego wzrostu cen usług. RPP stwierdziła, że w I kwartale ożywienie gospodarcze było kontynuowane, wzrost płac pozostaje silny, a konsumpcja rośnie. Wyraziła jednak również niepewność co do ewolucji inflacji w nadchodzących kwartałach ze względu na wpływ polityki regulacyjnej i fiskalnej.

  - Kwietniowy indeks PMI dla strefy euro ostatecznie potwierdził ożywienie w sektorze usług, a jego odczyt był bliski rocznego maksimum (53,3 pkt). Tempo wzrostu aktywności wyraźnie wzrosło również w Niemczech (53,2 pkt.). Rozczarowanie przyniósł natomiast niemiecki przemysł, gdzie zarówno zamówienia, jak i produkcja spadły w marcu o 0,4% m/m. Czwartkowe dane z amerykańskiego rynku pracy zaskoczyły z kolei wyższym wzrostem liczby nowych bezrobotnych (231 tys. wobec szacowanych 212 tys.).

  - W stosunku do dolara, euro poruszało się w przedziale 1,073 - 1,079 USD/EUR, kończąc na poziomie 1,078 USD/EUR. Złoty umocnił się w stosunku do euro do 4,285 PLN/EUR (ponad trzytygodniowe maksimum). Złoty radził sobie również dobrze w stosunku do dolara, kierując się w stronę 3,98 PLN/USD (prawie miesięczne maksimum).


  Newsletter
  Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
  Akcenta Logo

  Chcę zostać klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube