Akcenta logo

  Wysoki wzrost płac wspiera sprzedaż detaliczną

  23.02.2024

  Image
  • W tym tygodniu opublikowano styczniowe statystyki z polskiego rynku pracy. Wzrost płac w sektorze prywatnym przyspieszył r/r z 9,6% r/r w grudniu do 12,8% r/r w styczniu (szacunek rynkowy 11,0% r/r). Jest to najwyższy wzrost płac od października 2023 r. Tym samym dane powróciły do dwucyfrowych wartości, co przemawia za ożywieniem konsumpcji. Zatrudnienie w sektorze prywatnym spadło czwarty miesiąc z rzędu. Spadek pogłębił się nieznacznie w porównaniu z grudniem do -0,2% r/r. Najnowsze dane z polskiego przemysłu pokazują, że produkcja wzrosła w styczniu o 1,6% r/r (szacunki rynkowe 3,1% r/r). Polski sektor detaliczny był pozytywnym zaskoczeniem w styczniu, ponieważ sprzedaż była wyższa o 3% r/r po dwóch miesiącach spadków (szacunek rynkowy 1,3% r/r). To największy wzrost od września 2022 r.
  • We wstępnych szacunkach lutowego badania PMI w Niemczech i strefie euro, rozczarowały dane z sektora przetwórczego. W Niemczech spadek aktywności znacznie się pogłębił (z 45,5 pkt do 42,3 pkt), choć rynek szacował poprawę (46,1 pkt). W strefie euro również odnotowano pogorszenie sytuacji, choć nieco łagodniejsze (z 46,6 pkt do 46,1 pkt) Z kolei sektor usług zaskoczył pozytywnie (Niemcy: 48,2 pkt, szacunek 48 pkt, strefa euro: 50 pkt, szacunek 48,8 pkt).
  • Euro umocniło się wobec dolara i w piątek rano notowane było na poziomie 1,082 USD/EUR. Złoty umocnił się wobec euro w poniedziałek i przez resztę tygodnia utrzymywał się głównie w przedziale 4,31 - 4,33 PLN/EUR. Złoty umocnił się również wobec dolara i w ciągu tygodnia notowany był poniżej poziomu 4 PLN/USD.

  Profile picture of the author of the article

  Autor artykułu:

  Miroslav Novák

  Główny ekonomista Akcenty. Miroslav doświadczenie w bankowości zdobywał w UniCredit Group, gdzie pracował w Departamencie Skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w Akcenta. Do jego głównych obszarów zainteresowań należą kwestie związane z kursami walutowymi. Miroslav Novák nie jest ortodoksyjnym zwolennikiem żadnej szkoły ekonomii, co pozwala mu obiektywnie oceniać nie tylko wydarzenia na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie globalnej gospodarki. Jest autorem wielu profesjonalnych artykułów i komentarzy eksperckich, które są regularnie wykorzystywane przez wiodące czeskie i polskie media. Jest jednym z najczęściej cytowanych ekonomistów w Czechach.

  Newsletter
  Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
  Akcenta Logo

  Chcę zostać klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube