Akcenta logo

  Polski rynek pracy pozostaje w napięciu

  26.04.2024

  Image

  - Marcowe dane z polskiego rynku pracy były niemal zgodne z oczekiwaniami. Rynek pracy pozostaje napięty, a zatrudnienie w sektorze prywatnym spadło tylko nieznacznie (trzeci miesiąc z rzędu o 0,2% r/r, szacunek rynkowy -0,1% r/r). Tymczasem wzrost płac pozostaje dwucyfrowy, ale spowolnił do 12% r/r z 12,9% r/r w lutym (szacunki rynkowe 12,1% r/r). Wzrost płac pobudzi konsumpcję, pomagając jednocześnie utrzymać inflację bazową na wyższym poziomie. Popyt konsumpcyjny pozostaje silny, a sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 6,1% r/r, podobnie jak w lutym. Produkcja przemysłowa rozczarowała, spadając w marcu o 6,0% r/r (szacunki rynkowe -1,0% r/r)

  - Wstępne szacunki kwietniowych wskaźników PMI w Niemczech i strefie euro pozostawiły mieszane wrażenia. Pozytywnym zaskoczeniem okazał się sektor usług, który zanotował większą poprawę niż oczekiwano (Niemcy 53,3 pkt wobec szacowanych 50,6 pkt, strefa euro 52,9 pkt wobec szacowanych 51,8 pkt). Problemem pozostaje jednak sektor produkcyjny, gdzie indeks znajduje się znacznie poniżej granicy 50 pkt. Wstępne szacunki amerykańskiego PKB za I kw. rozczarowały, rosnąc „tylko”o 1,6% kw/kw w ujęciu rocznym (wzrost o 0,4% kw/kw) wobec szacunków rynkowych (2,5% kw/kw w ujęciu rocznym)

  - Euro radziło sobie dobrze w stosunku do dolara, umacniając się powyżej poziomu 1,07 USD/EUR w ciągu tygodnia. Złoty pozostawał głównie w przedziale 4,305-4,335 PLN/EUR w stosunku do euro. W stosunku do dolara, złoty umocnił się nieznacznie w ciągu tygodnia i był notowany w pobliżu poziomu 4,02 PLN/USD w piątek rano. W przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), więc możemy spodziewać się bardziej znaczących ruchów dolara.


  Newsletter
  Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
  Akcenta Logo

  Chcę zostać klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube