Akcenta logo

  Polski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie

  07.06.2024

  Image

  -      Zgodnie z oczekiwaniami Polski Bank Centralny (NBP) na czerwcowym posiedzeniu pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie ósmy raz z rzędu. Główna stopa procentowa pozostaje na poziomie 5,75%. Zasadniczych zmian nie widać także w komunikacie NBP. Rada Bankowa (RPP) uważa, że ​​obecny poziom stóp przyczynia się do osiągnięcia celu inflacyjnego w średnim okresie, a dalsze decyzje będą uzależnione od danych makroekonomicznych. Szef Narodowego Banku Polskiego A. Glapiński stwierdził na konferencji prasowej, że w drugiej połowie roku można spodziewać się wzrostu inflacji i aby stopy mogły zostać obniżone, konieczne byłoby stabilne osiągnięcie poziomu inflacji na poziomie 2,5% (według niego obniżka stawki możliwa jest w 2025 r.). Glapiński pozytywnie ocenił wzrost polskiego PKB (końcowe I kw. 0,5% kw./kw., 2,0% r/r) i silną polską walutę. Powtórzył także utrzymujące się obawy dotyczące wysokiej inflacji bazowej.

  -      EBC  zgodnie z oczekiwaniami rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych, przystępując do obniżki stóp po raz pierwszy od 2019 r. Obniżył stopy o 25 punktów bazowych (główna stopa 4,25%). EBC nie zobowiązał się do żadnej trajektorii stóp procentowych, ale chce utrzymać restrykcyjną politykę. W USA rozczarowanie przyniosły amerykańskie raporty ADP (152 tys. stanowisk pracy, szacunkowo 173 tys.) i raport JOLTS (8,06 mln stanowisk pracy, szacunkowo 8,37 mln). Dużą niespodzianką był raport ISM dotyczący usług (53,8 b., szacunek 51,0 b.).

  -      W tym tygodniu EUR nieznacznie umocnił się w stosunku do USD. EUR nie zdołał jednak umocnić się znacząco powyżej poziomu 1,09 USD/EUR (w piątek 7.06 rano). Choć w pierwszej połowie tygodnia złoty osłabił się do 4,31 PLN/EUR, to w czwartkowe popołudnie mocno się umocnił. W piątek rano notowany był nieco powyżej poziomu 4,28 PLN/EUR. Według podobnego schematu złoty zachowywał się względem USD z kursem zbliżonym do 3,93 PLN/USD w piątek rano.


  Newsletter
  Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
  Akcenta Logo

  Chcę zostać klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube