Akcenta logo

  Polska nie przedłuży zerowej stawki VAT na żywność

  15.03.2024

  Image
  • W poniedziałek NBP opublikował dwa scenariusze w swoim raporcie o inflacji, w zależności od tego, czy rząd przedłuży działania antyinflacyjne, czy też nie (obie prognozy zakładają, że stopy procentowe pozostaną stabilne). Zakładając przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność i regulację cen energii, NBP spodziewa się inflacji na poziomie 3% w tym roku i 3,4% w 2025 roku. W środę polskie ministerstwo finansów podjęło decyzję w sprawie jednego z działań osłonowych - zerowa stawka VAT na niektóre podstawowe artykuły spożywcze nie zostanie przedłużona (wygasa z końcem marca). Decyzję uzasadniono spadającą inflacją.
  • Lutowa inflacja konsumencka w Niemczech została potwierdzona na poziomie 0,4% m/m i 2,5% r/r (HICP 0,6% m/m i 2,7% r/r). W ujęciu rocznym jest najniższa od czerwca 2021 r. Styczniowa produkcja przemysłowa w strefie euro rozczarowała (-3,2% m/m wobec szacunków -1,5% m/m, -6,7% r/r wobec szacunków -2,9% r/r). Inflacja CPI w USA za luty była nieco wyższa r/r od oczekiwań rynkowych (przyspieszenie z 3,1% do 3,2%, prognoza rynkowa bez zmian), nawet w komponencie bazowym (spowolnienie z 3,9% do 3,8%, prognoza rynkowa 3,7% r/r).
  • Na głównej parze walutowej, euro osłabiło się w stosunku do dolara amerykańskiego w ciągu tygodnia i w piątek rano było notowane na poziomie 1,09 USD/EUR. Na parze walutowej PLN/EUR handel odbywał się głównie w przedziale 4,275 - 4,300 PLN/EUR (złoty na 4-letnich maksimach). W stosunku do dolara, złoty był notowany w przedziale 3,91 - 3,95 PLN/USD.

  Profile picture of the author of the article

  Autor artykułu:

  Miroslav Novák

  Główny ekonomista Akcenty. Miroslav doświadczenie w bankowości zdobywał w UniCredit Group, gdzie pracował w Departamencie Skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w Akcenta. Do jego głównych obszarów zainteresowań należą kwestie związane z kursami walutowymi. Miroslav Novák nie jest ortodoksyjnym zwolennikiem żadnej szkoły ekonomii, co pozwala mu obiektywnie oceniać nie tylko wydarzenia na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie globalnej gospodarki. Jest autorem wielu profesjonalnych artykułów i komentarzy eksperckich, które są regularnie wykorzystywane przez wiodące czeskie i polskie media. Jest jednym z najczęściej cytowanych ekonomistów w Czechach.

  Newsletter
  Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
  Akcenta Logo

  Chcę zostać klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube