Akcenta logo

  Polska inflacja konsumencka najniżej od ponad dwóch lat

  18.01.2024

  Image
  •  Inflacja konsumencka w Polsce ostatecznie spowolniła do 6,2% r/r z 6,6% r/r w listopadzie, co stanowi nieznaczną rewizję w górę w stosunku do wstępnych szacunków na poziomie 6,1% r/r. Spowolnienie cen żywności (5,5% wobec 6,9% w listopadzie) było głównym czynnikiem przyczyniającym się do niższego wzrostu r/r. Miesiąc do miesiąca inflacja konsumencka wzrosła o 0,1% zgodnie z rynkowymi i wstępnymi szacunkami (0,7% m/m w listopadzie). Inflacja bazowa spadła zgodnie z oczekiwaniami do 6,9% r/r w grudniu (7,3% r/r w listopadzie). Tym samym znalazła się na najniższym poziomie od marca 2022 roku
  • Według wstępnych szacunków niemiecka gospodarka spowolniła w ubiegłym roku o 0,3% (po zrewidowanym wzroście o 1,8% w 2022 r.) Inflacja konsumencka w Niemczech ostatecznie wzrosła w grudniu, zgodnie ze wstępnymi szacunkami. Przyspieszenie do 3,7% r/r wynikało jednak przede wszystkim z efektu rządowej pomocy energetycznej dla niemieckich gospodarstw domowych pod koniec 2022 r. Natomiast sprzedaż detaliczna w USA zaskoczyła silniejszym wzrostem w grudniu (0,6% m/m wobec szacowanych 0,4% m/m). Mocne dane napłynęły również z amerykańskiego rynku pracy, gdzie liczba nowych bezrobotnych osiągnęła najniższy poziom od września 2022 roku.• EUR osłabiło się względem USD z okolic 1,095 USD/EUR do poziomu 1,085 USD/EUR. Złoty osłabił się względem EUR i przez część tygodnia notowany był powyżej poziomu 4,40 PLN/EUR. W piątek rano złotówka była nieco powyżej poziomu 4,38 PLN/EUR. Polska waluta zanotowała również straty względem amerykańskiego dolara. Handel przeniósł się na poziom powyżej 4 PLN/USD.  
  • Tygodniowa analiza rynku walutowego 19.01.2024
  Profile picture of the author of the article

  Autor artykułu:

  Miroslav Novák

  Główny ekonomista Akcenty. Miroslav doświadczenie w bankowości zdobywał w UniCredit Group, gdzie pracował w Departamencie Skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w Akcenta. Do jego głównych obszarów zainteresowań należą kwestie związane z kursami walutowymi. Miroslav Novák nie jest ortodoksyjnym zwolennikiem żadnej szkoły ekonomii, co pozwala mu obiektywnie oceniać nie tylko wydarzenia na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie globalnej gospodarki. Jest autorem wielu profesjonalnych artykułów i komentarzy eksperckich, które są regularnie wykorzystywane przez wiodące czeskie i polskie media. Jest jednym z najczęściej cytowanych ekonomistów w Czechach.

  Newsletter
  Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
  Akcenta Logo

  Chcę zostać klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube