Akcenta logo

    Polska gospodarka rośnie szybciej niż oczekiwano

    16.08.2024

    Image

    - Lipcowa inflacja CPI w Polsce została ostatecznie potwierdzona na poziomie 1,4 % m/m i 4,2 % r/r. Tym samym przyspieszyła czwarty miesiąc z rzędu, do najwyższego poziomu od grudnia ubiegłego roku. Wstępny szacunek rozwoju produktu krajowego brutto (PKB) w II kw. był miłym zaskoczeniem, odnotowując wzrost o 1,5 % kw/kw (szacunek rynkowy 0,9 % kw/kw) i 3,2 % r/r (szacunek rynkowy 2,8 % r/r). Choć szczegółowe dane nie są jeszcze dostępne (będą opublikowane 29.08.), można szacować, że do tak silnego wzrostu przyczyniła się konsumpcja gospodarstw domowych. Przy rosnącej inflacji (oraz inflacji bazowej na wysokim poziomie 3,6 % r/r w czerwcu) i danych wskazujących na kontynuację ożywienia w polskiej gospodarce, obniżka stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski (NBP) w tym roku jest mało prawdopodobna.

    - Lipcowa inflacja CPI w USA spowolniła do 2,9 % r/r, przy oczekiwanym wzroście o 3,0 % r/r (inflacja bazowa zgodnie z oczekiwaniami 0,2 % m/m i 3,2 % r/r). Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w lipcu bardziej niż oczekiwano (1,0 % m/m, szacunek 0,4 % m/m), podczas gdy tygodniowa liczba bezrobotnych spadła (227 tys., szacunkowo 236 tys.). Obawy przed zbliżającą się recesją w amerykańskiej gospodarce w dalszym ciągu słabną.

    - Kurs EUR wobec USD umocnił się do poziomu 1,105 USD/EUR (maksimum EUR na koniec ubiegłego roku), oddał część zysków i zakończył poniżej poziomu 1,10 USD/EUR. Złoty radził sobie dobrze, umocnił się z poziomu 4,32 PLN/EUR do poziomu 4,285 PLN/EUR. Złoty również zanotował zyski wobec USD, schodząc z poziomu 3,95 PLN/USD poniżej poziomu 3,90 PLN/USD.


    Newsletter
    Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
    Akcenta Logo

    Chcę zostać klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube