Akcenta logo

  Pod koniec ubiegłego roku polska gospodarka znalazła się w stagnacji

  01.03.2024

  Image
  • W statystykach makroekonomicznych opublikowano finalne dane dotyczące polskiej gospodarki w IV kwartale 2023 r., PKB wzrósł o 1% r/r, zgodnie ze wstępnymi szacunkami, podczas gdy gospodarka pozostawała w stagnacji w ujęciu kwartalnym. Szczególnie rozczarowujący był spadek konsumpcji gospodarstw domowych, które obniżyło się o 0,1% r/r (po wzroście o 0,8% r/r w III kw.). Tym samym wzrost dochodów gospodarstw domowych na koniec ubiegłego roku nie przełożył się na wzrost wydatków. Wydatki inwestycyjne były realizowane i przyspieszyły do 8,7% r/r. Pozytywnie wpłynął także popyt zagraniczny (eksport wzrósł o 2,7% r/r, import spadł o 2,8% r/r).
  • Inflacja konsumencka w Niemczech spowolniła do 2,5% r/r w lutym według wstępnych szacunków (HICP 2,7% r/r). Oznacza to, że ceny są najniższe od czerwca 2021 r. – dzięki spowolnieniu wzrostu cen żywności i ciągłemu spadkowi cen energii. Niemiecka sprzedaż detaliczna była niższa w styczniu trzeci miesiąc z rzędu, zarówno m/m, jak i r/r (-0,4% m/m, -1,4% r/r). W USA warto było zwrócić uwagę na lutowy wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów, który zaskakująco spadł (do 106,7 pkt, rynek szacował wzrost do 115 pkt) czy lekką rewizję wzrostu amerykańskiej gospodarki w IV kwartale ubiegłego roku (z 3,3% kw/kw do 3,2% kw/kw w ujęciu analizowanym).
  • W tym tygodniu para walutowa EUR/USD notowana była głównie w przedziale 1,08 – 1,087. W piątek rano kurs euro był nieco powyżej 1,08 USD/EUR. Złoty w ciągu tygodnia na krótko spadł poniżej poziomu 4,30 PLN/EUR wobec euro, jednak nie odnotował znaczących wzrostów i w piątek rano zbliżył się do poziomu 4,315 PLN/EUR. W stosunku do dolara złoty osłabił się w ciągu tygodnia do granicy 4 PLN/USD.

  Profile picture of the author of the article

  Autor artykułu:

  Miroslav Novák

  Główny ekonomista Akcenty. Miroslav doświadczenie w bankowości zdobywał w UniCredit Group, gdzie pracował w Departamencie Skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w Akcenta. Do jego głównych obszarów zainteresowań należą kwestie związane z kursami walutowymi. Miroslav Novák nie jest ortodoksyjnym zwolennikiem żadnej szkoły ekonomii, co pozwala mu obiektywnie oceniać nie tylko wydarzenia na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie globalnej gospodarki. Jest autorem wielu profesjonalnych artykułów i komentarzy eksperckich, które są regularnie wykorzystywane przez wiodące czeskie i polskie media. Jest jednym z najczęściej cytowanych ekonomistów w Czechach.

  Newsletter
  Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
  Akcenta Logo

  Chcę zostać klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube