Akcenta logo

  Nadzieje na szybsze ożywienie polskiego przemysłu gasną

  04.01.2024

  Image
  • Na początku nowego roku opublikowano grudniowy wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce, który rozczarował. Wyhamowanie aktywności było wyraźniejsze niż oczekiwano (z 48,7 pkt do 47,4 pkt wobec rynkowych szacunków na poziomie 48,5 pkt). Tym samym aktywność w polskim przemyśle spadła 20. miesiąc z rzędu, ale należy zauważyć, że wartość indeksu jest najwyższa od marca 2023 r. Grudniowy spadek nastąpił po zaskakująco silnej poprawie w listopadzie. Liczba nowych zamówień była niższa w grudniu przez niemal rekordowy miesiąc, a zatrudnienie spadło 19. miesiąc z rzędu, ale w najniższym tempie od czerwca ubiegłego roku. Inflacja konsumencka CPI w grudniu wyniosła wstępnie +0,1% m/m i +6,1% r/r.
  • Grudniowe dane PMI z sektora produkcyjnego w Niemczech i strefy euro zostały zrewidowane w górę, ale spadek aktywności jest nadal bardzo wyraźny. Dane z Niemiec sugerują jednak, że najgorsze spowolnienie tamtejszy sektor wytwórczy ma już prawdopodobnie za sobą. Niemiecka inflacja CPI przyspieszyła w grudniu do 3,7% r/r (z 3,2% r/r), ale był to przede wszystkim efekt rządowej pomocy energetycznej dla niemieckich gospodarstw domowych pod koniec 2022 r. Indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu wzrósł w grudniu, ale nadal pozostaje poniżej neutralnego poziomu 50 punktów, a raport ADP (164 tys.) zaskoczył dobrymi wynikami.
  • Euro osłabiło się w stosunku do dolara i w piątek rano znajdowało się nieco powyżej poziomu 1,09 USD/EUR. Złoty początkowo osłabił się w stosunku do euro do poziomu 4,375 PLN/EUR, ale odrobił straty i zakończył dzień w pobliżu poziomu 4,345 PLN/EUR (piątek rano). W stosunku do dolara złoty osłabił się do poziomu 4 PLN/USD.
  • Tygodniowa analiza rynku walutowego 05.01.2024
  Profile picture of the author of the article

  Autor artykułu:

  Miroslav Novák

  Główny ekonomista Akcenty. Miroslav doświadczenie w bankowości zdobywał w UniCredit Group, gdzie pracował w Departamencie Skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w Akcenta. Do jego głównych obszarów zainteresowań należą kwestie związane z kursami walutowymi. Miroslav Novák nie jest ortodoksyjnym zwolennikiem żadnej szkoły ekonomii, co pozwala mu obiektywnie oceniać nie tylko wydarzenia na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie globalnej gospodarki. Jest autorem wielu profesjonalnych artykułów i komentarzy eksperckich, które są regularnie wykorzystywane przez wiodące czeskie i polskie media. Jest jednym z najczęściej cytowanych ekonomistów w Czechach.

  Newsletter
  Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
  Akcenta Logo

  Chcę zostać klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube