Akcenta logo

  Inflacja konsumencka w Polsce przyspiesza

  17.05.2024

  Image

  Kwietniowa inflacja CPI w Polsce została potwierdzona na poziomie 2,4% r/r, przyspieszając z najniższego od pięciu lat poziomu 2,0% r/r w marcu. Wzrost wynikał głównie z ponownego wprowadzenia podatku VAT na żywność (2,9% r/r wobec 1,9% r/r w marcu), wzrosły także ceny paliw. Wskaźnik miesiąc do miesiąca został zrewidowany do 1,1% z 1,0%. Bazowe ceny konsumenckie spowolniły do 4,1% r/r. Po kwietniowych danych zakończył się zatem trend dezinflacyjny z poprzednich miesięcy, a przy utrzymującej się wysokiej inflacji bazowej pole do obniżek stóp procentowych przez Polski Bank Centralny (NBP) jest bardzo ograniczone. Opublikowano wstępny szacunek rozwoju polskiej gospodarki (PKB) w I kwartale, który w porównaniu kwartał do kwartału przyniósł rozczarowanie (0,4% vs. szacunek 0,7%), ale rok do roku wzrósł bardziej niż oczekiwano (1,9% vs. szacunek 1,8%).

  - Kwietniowa inflacja CPI w USA nie zaskoczyła, inflacja ogółem (0,3% m/m, 3,4% r/r vs. szacunki 0,4% m/m i 3,4% r/r) oraz jej podstawowa składowa (0,4% m/m vs. 3,6% r/r) wzrosła zgodnie z szacunkami. Zrewidowany szacunek PKB w strefie euro za I kwartał pozostał bez zmian (0,3% kw/kw, 0,4% r/r), marcowa produkcja przemysłowa w strefie euro była powyżej oczekiwań (0,6% m/m wobec szacunku 0,5% m/m, -1,0% r/r wobec szacunków -1,2% r/r).

  - Kurs EUR wobec USD umocnił się z poziomu 1,077 USD/EUR do poziomu 1,087 USD/EUR. Złoty radził sobie dobrze wobec EUR, przenosząc się z poziomu 4,30 PLN/EUR do poziomu 4,26 PLN/EUR (miesięczne maksima złotego). Dalszą aprecjację złotego powinien naszym zdaniem powstrzymywać poziom 4,25 PLN/EUR. W tym tygodniu złoty zyskał również wobec dolara, umacniając się do 3,91 PLN/USD (miesięczne maksima dla złotego).


  Newsletter
  Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
  Akcenta Logo

  Chcę zostać klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube