Akcenta logo

  Inflacja konsumencka w Polsce najniższa od prawie trzech lat

  15.02.2024

  Image
  • Według wstępnych szacunków, polska gospodarka w  IV kw. znalazła się w stagnacji kw. do kw. (szacunek rynkowy -1,0% kw/kw) i wzrosła o 1,0% r/r (szacunek rynkowy 1,1% r/r). Daneza III kw. zostały następnie zrewidowane do 1,1% kw/kw (z 1,5% kw/kw), podczas gdy wzrost r/r pozostał na niezmienionym poziomie 0,5%. Najnowsze statystyki pokazują, że polska gospodarka nadal wykazuje pewne ożywienie, ale w nieco wolniejszym tempie niż oczekiwano. Szczegółowa struktura PKB zostanie opublikowana pod koniec lutego. Inflacja konsumencka mocno spowolniła w styczniu do 3,9% r/r z 6,2%r/r w grudniu (szacunki rynkowe 4,2% r/r), najniżej od marca 2021 r. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły nieznacznie o 0,4%.
  • Styczniowa inflacja konsumencka w USA wzrosła mocniej od oczekiwań (0,3% m/m wobec szacunków 0,2% m/m, 3,1% r/r wobec szacunków 2,9% r/r), w tym w komponencie bazowym (0,4% m/m wobec szacunków 0,3% m/m, 3,9% r/r wobec szacunków 3,7% r/r). Jest więc prawdopodobne, że Fed zacznie obniżać stopy najwcześniej w II kw. Sprzedaż detaliczna w USA zaskoczyła mocniejszym spadkiem w styczniu (-0,8% m/m wobec szacunków -0,2% m/m). Zrewidowane szacunki PKB za IV kw. potwierdziły stagnację gospodarki strefy euro w ujęciu kw. do kw.
  • Euro osłabiło się wobec dolara w pierwszej połowie tygodnia do poziomu 1,07 USD/EUR. Jednak w czwartek po południu udało mu się odrobić większość strat. Łącznie w całym tygodniu kurs oscylował w przedziale 1,07 - 1,08 USD/EUR. Złoty osłabił się wobec euro na początku tygodnia, a następnie oscylował głównie w wąskim przedziale 4,34 - 4,35 PLN/EUR. W stosunku do dolara złoty poruszał się w tym tygodniu głównie w przedziale 4 - 4,06 PLN/USD.
  • Tygodniowa analiza rynku walutowego 16.02.2024
  Profile picture of the author of the article

  Autor artykułu:

  Miroslav Novák

  Główny ekonomista Akcenty. Miroslav doświadczenie w bankowości zdobywał w UniCredit Group, gdzie pracował w Departamencie Skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w Akcenta. Do jego głównych obszarów zainteresowań należą kwestie związane z kursami walutowymi. Miroslav Novák nie jest ortodoksyjnym zwolennikiem żadnej szkoły ekonomii, co pozwala mu obiektywnie oceniać nie tylko wydarzenia na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie globalnej gospodarki. Jest autorem wielu profesjonalnych artykułów i komentarzy eksperckich, które są regularnie wykorzystywane przez wiodące czeskie i polskie media. Jest jednym z najczęściej cytowanych ekonomistów w Czechach.

  Newsletter
  Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
  Akcenta Logo

  Chcę zostać klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube