Ze względu na brak statystyk makroekonomicznych w Polsce, w tym tygodniu na większą uwagę zasługiwały przemówienia bankierów centralnych przed zbliżającym się posiedzeniem NBP (16.01). I. Dąbrowski stwierdził, że presja inflacyjna osłabła i inflacja konsumencka jest obecnie jedynie przejściowo obciążana polityką regulacyjną i fiskalną. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku twierdził, że właściwym momentem na rozpoczęcie obniżek stóp będzie III kw. 2025 roku. Jego ostatnia wypowiedź brzmi jednak nieco bardziej gołębio. L. Kotecki zauważył, że dyskusja na temat obniżek stóp procentowych może rozpocząć się w marcu, ale nie oznacza to, że zostaną one obniżone w tym samym czasie. Jego zdaniem pole do redukcji nie jest jednak zbyt duże (0,5 – 1,0 pkt.b.).
Inflacja konsumencka w Niemczech przyspieszyła w grudniu do 0,4% m/m i 2,6% r/r (HICP +0,7% m/m i +2,8% r/r). Grudniowa inflacja wzrosła również w strefie euro (0,4% m/m i 2,4% r/r). Nowe zamówienia w niemieckim przemyśle za listopad znacznie rozczarowały (-5,4% m/m wobec szacowanych -0,3% m/m), podczas gdy produkcja przyspieszyła (+1,5% m/m wobec szacowanych +0,5% m/m). Amerykański raport ADP wypadł nieco słabiej (122 tys. miejsc pracy w grudniu wobec szacowanych 139 tys.), ale spadła liczba nowych tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (201 tys. wobec szacowanych 214 tys.).
Kurs EUR względem USD umocnił się powyżej poziomu 1,04 USD/EUR na początku tygodnia, jednak w kolejnych dniach notowania powróciły w okolice poziomu 1,03 USD/EUR. Notowania złotego względem EUR kształtowały się w przedziale 4,25 - 4,28 PLN/EUR, przy czym złoty na krótko umocnił się poniżej poziomu 4,25. Notowania złotego względem USD kształtowały się głównie w przedziale 4,08 - 4,16 PLN/USD.
Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy