Wzrost gospodarczy w Polsce był w ubiegłym roku niższy od oczekiwań

    01.02.2024

    Image
    • Prognozuje się, że polska  gospodarka wzrośnie o 0,2% w 2023r., znacznie poniżej szacunków rynkowych (0,5%). Nie opublikowano żadnych konkretnych kalkulacji za IV kwartał, ale jeśli użyjemy danych Eurostatu i zaczniemy od PKB za pierwsze trzy kwartały ubiegłego roku, dane za IV kwartał wyniosą ok. 1,0% kw/kw i +1,9% r / r (wyrównane sezonowo i kalendarzowo). Prawdopodobnym wyjaśnieniem jest spadek konsumpcji gospodarstw domowych i zapasów w IV kwartale, ale szczegóły zostaną doprecyzowane w nadchodzących tygodniach. Jeśli chodzi o konsumpcję gospodarstw domowych, spodziewamy się stosunkowo silnego jej ożywienia, a tym samym PKB w tym roku, biorąc pod uwagę niższą inflację i realny wzrost płac. Styczniowy indeks PMI dla polskiego sektora przetwórczego rozczarował, spadając do 47,1 pkt zamiast oczekiwanego wzrostu (do 48,2 pkt).
    • Fed pozostawił stopy procentowe bez zmian (główna stopa w przedziale 5,25%-5,50%). Prawdopodobieństwo obniżki stóp na kolejnych posiedzeniach rośnie, ale Fed przyznaje również, że potrzebuje więcej pewności w danych, aby wykonać taki ruch (co prawdopodobnie nie będzie możliwe do oceny przed marcowym posiedzeniem). Gospodarka strefy euro zaskoczyła stagnacją kwartał do kwartału w IV kwartale, unikając technicznej recesji po spadku o 0,1% w III kwartale.
    • W stosunku do dolara w tym tygodniu, euro było głównie w przedziale 1,078 - 1,088 USD/EUR. Złoty umocnił się do 4,31 PLN/EUR w stosunku do euro. W stosunku do dolara, złoty również się umocnił i był nieco poniżej 3,97 PLN/USD w piątek rano.
    • Tygodniowa analiza rynku walutowego 02.02.2024
    Profile picture of the author of the article

    Autor artykułu:

    Miroslav Novák

    Główny ekonomista Akcenty. Miroslav doświadczenie w bankowości zdobywał w UniCredit Group, gdzie pracował w Departamencie Skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w Akcenta. Do jego głównych obszarów zainteresowań należą kwestie związane z kursami walutowymi. Miroslav Novák nie jest ortodoksyjnym zwolennikiem żadnej szkoły ekonomii, co pozwala mu obiektywnie oceniać nie tylko wydarzenia na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie globalnej gospodarki. Jest autorem wielu profesjonalnych artykułów i komentarzy eksperckich, które są regularnie wykorzystywane przez wiodące czeskie i polskie media. Jest jednym z najczęściej cytowanych ekonomistów w Czechach.

    Newsletter
    Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
    Akcenta Logo

    Chcę zostać klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube