Wzrost płac w sektorze prywatnym przyspieszył w maju, ale mniej niż oczekiwano (11,4% r/r wobec szacowanych przez rynek 11,6% r/r). Spadek zatrudnienia pogłębił się następnie do -0,5% r/r w maju, a zatrudnienie spadało przez osiem miesięcy z rzędu. Jednak pomimo oznak ochłodzenia, polski rynek pracy pozostaje napięty. Polska bazowa inflacja konsumencka spowolniła w maju bardziej niż oczekiwano (3,8% r/r wobec rynkowych szacunków na poziomie 3,9% r/r). Po silnym wzroście w kwietniu (+7,8% r/r), produkcja przemysłowa ponownie spadła w maju (-1,7% r/r), przy czym do tych wahań przyczyniły się efekty kalendarzowe.
- Majowa inflacja HICP w strefie euro została potwierdzona na poziomie 0,2% m/m i 2,6% r/r. Do wzrostu przyczynił się głównie sektor usług. Czerwcowa ankieta instytutu ZEW rozczarowała, ponieważ zaufanie do niemieckiej gospodarki wzrosło znacznie mniej niż oczekiwano (47,5 pkt, szacunki rynkowe 50 pkt). Majowa sprzedaż detaliczna w USA rozczarowała (+0,1% m/m, szacunki rynkowe +0,2% m/m; rewizja danych za kwiecień do -0,2% m/m), ale produkcja przemysłowa w USA okazała się miłą niespodzianką (+0,9% m/m wobec szacunków rynkowych +0,3% m/m). Liczba nowych tygodniowych bezrobotnych w USA spadła do 238 tys., ale okazała się wyższa od oczekiwań rynkowych (235 tys.).
- W stosunku do dolara, euro pozostawało głównie w przedziale 1,070 - 1,075 USD/EUR. Złoty umocnił się z 4,37 PLN/EUR do 4,33 PLN/EUR. W stosunku do dolara, złoty również radził sobie dobrze, handlując w piątek rano w pobliżu 4,04 PLN/USD.