Polski handel detaliczny po ponad pół roku powraca na ścieżkę wzrostu

    22.11.2023

    Image
    • Zatrudnienie w polskim sektorze prywatnym w październiku spadło w ujęciu rocznym po raz pierwszy od marca 2021 r. (o 0,1%). Spadek ten nastąpił po dwóch miesiącach stagnacji. W październiku dynamika płac przyspieszyła do 12,8% r/r i to najwyższy wynik od lutego br. Jednak przyczyną tego wzrostu były głównie wypłaty premii. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, produkcja przemysłowa była wyższa po raz pierwszy od 8 miesięcy (o 1,6% r/r). Warto jednak zaznaczyć, że po wyrównaniu sezonowym spadła o 0,8% r/r. Natomiast sprzedaż detaliczna pozytywnie zaskoczyła wzrostem o 2,8% r/r (szacunek rynkowy 1,6% r/r). To kolejny wzrost po 8- miesięcznych spadkach. W. Janczyk, członek Zarządu NBP, stwierdził, że w 2024 r. (i latach kolejnych) istnieje duża przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Stwierdził, że ich obniżenie we wrześniu i październiku będzie konieczne, aby złagodzić obawy konsumentów dotyczące inflacji.
    • W tym tygodniu w strefie euro uwagę przykuły wstępne szacunki listopadowej aktywności gospodarczej (PMI), która wzrosła z najniższego poziomu od prawie trzech lat do 47,1 pkt. Dane z Niemiec były również lepsze od szacunków rynkowych w przypadku sektora produkcyjnego (42,3 pkt. wobec szacunków 41,2 pkt.) i usług (48,7 pkt. wobec 48,5 pkt.).
    • W tym tygodniu kurs euro oscylował w przedziale 1,085-1,095 USD/EUR w stosunku do dolara. Złoty umocnił się wobec euro do poziomu 4,34 PLN/EUR, ale później oddał większość zysków i w piątek rano przeniósł się nieco powyżej poziomu 4,37 PLN/EUR. W stosunku do dolara złoty umocnił się na początku tygodnia poniżej poziomu 4 PLN/USD i zbliżył się do tegorocznego lipcowego maksimum. Przez pozostałą część tygodnia notowania ustabilizowały się wokół poziomu 4 PLN/USD.

    Profile picture of the author of the article

    Autor artykułu:

    Miroslav Novák

    Główny ekonomista Akcenty. Miroslav doświadczenie w bankowości zdobywał w UniCredit Group, gdzie pracował w Departamencie Skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w Akcenta. Do jego głównych obszarów zainteresowań należą kwestie związane z kursami walutowymi. Miroslav Novák nie jest ortodoksyjnym zwolennikiem żadnej szkoły ekonomii, co pozwala mu obiektywnie oceniać nie tylko wydarzenia na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie globalnej gospodarki. Jest autorem wielu profesjonalnych artykułów i komentarzy eksperckich, które są regularnie wykorzystywane przez wiodące czeskie i polskie media. Jest jednym z najczęściej cytowanych ekonomistów w Czechach.

    Newsletter
    Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
    Akcenta Logo

    Chcę zostać klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube