Polski Bank Centralny pozostawia stopy procentowe bez zmian

    04.10.2024

    Image
    • W Polsce ceny konsumpcyjne wzrosły we wrześniu wstępnie o 4,9% r/r (szacunki rynkowe 4,8% r/r), a inflacja przyspieszyła z 4,3% r/r w sierpniu. Tempo inflacji przyspieszyło szósty miesiąc z rzędu, napędzane przez rosnące ceny żywności i napojów bezalkoholowych (4,7% r/r) oraz energii (11,4% r/r). Zgodnie z oczekiwaniami, polski bank centralny (NBP) utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie (główna stopa 5,75%). Prezes NBP A. Glapiński powiedział na konferencji prasowej, że dyskusja o obniżkach stóp powinna rozpocząć się wiosną przyszłego roku (po publikacji marcowej projekcji makroekonomicznej). Według niego, polska gospodarka odradza się, ale dane są mieszane (konsumpcja wzrosła, ale przemysł i eksport wypadły słabo ze względu na sytuację w Niemczech).
    • Inflacja konsumencka w strefie euro spowolniła we wrześniu do 1,8% r/r (najniższy poziom od kwietnia 2021 r.), poniżej celu EBC wynoszącego 2%. Prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych na październikowym posiedzeniu (17/10) rośnie. Wskaźnik PMI dla usług strefy euro za wrzesień został znacznie zrewidowany w górę (51,4 n. vs. 50,5 p.), ale zagregowany indeks pozostał poniżej progu 50 punktów.
    • EUR osłabiło się wobec USD z poziomu 1,12 USD/EUR do prawie 1,10 USD/EUR. Złoty nie radził sobie dobrze wobec EUR, kończąc powyżej poziomu 4,30 PLN/EUR (najniższy poziom od połowy sierpnia). W relacji do dolara złoty osłabił się z 3,82 PLN/USD do powyżej 3,90 PLN/USD (najniżej od połowy sierpnia). Złoty jest pod presją wyprzedaży podobnie jak inne waluty CEE (również w kontekście eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie i umocnienia dolara).

    Newsletter
    Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
    Akcenta Logo

    Chcę zostać klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube