Polska gospodarka pobiła oczekiwania w ubiegłym roku

    31.01.2025

    Image
    • Według wstępnych szacunków polska gospodarka wzrosła w ubiegłym roku o 2,9% r/r, przewyższając oczekiwania rynkowe (+2,8% r/r). Jest to bardziej znaczące ożywienie, ponieważ w 2023 r. produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł tylko o 0,1% r/r. Konsumpcja gospodarstw domowych wzrosła o 3,1% r/r (dla porównania w 2023 r. spadła o 0,3% r/r). Dynamika PKB za IV kwartał 2024 r. zostanie opublikowana dopiero w pierwszej połowie lutego (13/2), jednak na podstawie zagregowanych danych za ubiegły rok można szacować, że polska gospodarka kontynuuje ożywienie, a jej wyniki poprawiły się po słabym III kwartale (-0,1% kw./kw.).
    • Zgodnie z oczekiwaniami, amerykański Fed pozostawił główną stopę procentową (FFR) na niezmienionym poziomie (4,25%-4,50%), przerywając cykl łagodzenia polityki pieniężnej, który rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku. Według Fed aktywność gospodarcza w USA nadal rośnie w solidnym tempie, stopa bezrobocia ustabilizowała się, inflacja pozostaje nieznacznie podwyższona, a kolejne kroki Banku będą zależeć od danych. Następnie Europejski Bank Centralny (EBC) zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Stopa depozytowa spadła tym samym do 2,75% (główna stopa do 2,90%) .
    • EUR początkowo umocniło się wobec USD w tym tygodniu powyżej poziomu 1,050 USD/EUR, ale oddało zyski i zakończyło poniżej poziomu 1,045 USD/EUR. Złoty utrzymał silniejsze zyski z zeszłego tygodnia wobec euro i umocnił się dalej w kierunku poziomu 4,20 PLN/EUR. Nadal jest notowany na najwyższych poziomach od 2018 r. Złoty na krótko znalazł się powyżej poziomu 4,06 PLN/USD wobec dolara, po czym oddał część zysków i znalazł się poniżej poziomu 4,06 PLN/USD.

    Newsletter
    Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
    Akcenta Logo

    Chcę zostać klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube