Akcenta logo

    Polska gospodarka była w II kwartale napędzana głównie przez konsumpcję

    30.08.2024

    Image

    - Według danych GUS, stopa bezrobocia w Polsce wzrosła w lipcu do 5,0% z 4,9% w czerwcu. Polska gospodarka wzrosła o 1,5% kw/kw w II kwartale, podczas gdy wzrost w I kwartale został zrewidowany w górę do 0,8% kw/kw (z 0,5% kw/kw). W ujęciu rok do roku produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł o 3,2% (po 2,0% r/r w I kwartale, najszybszym wzroście PKB od prawie dwóch lat). Zarówno konsumpcja gospodarstw domowych (4,7% r/r), jak i nakłady brutto na środki trwałe (2,7% r/r) wzrosły, podczas gdy popyt zewnętrzny również wniósł pozytywny wkład (eksport +3,4% r/r, import +5,4% r/r). Oprócz konsumpcji prywatnej, polską gospodarkę wspierały również wyższe wydatki publiczne (10,7% r/r).

    - Ostateczne dane potwierdziły spadek niemieckiej gospodarki o 0,1% kwartał do kwartału w II kwartale, podczas gdy PKB uległ stagnacji rok do roku. Według instytutu Ifo, nastroje niemieckich firm ponownie pogorszyły się w sierpniu (ocena bieżącej sytuacji i oczekiwania na przyszłość), gospodarka coraz bardziej zmaga się z kryzysem. Według wstępnych szacunków niemiecka inflacja CPI spowolniła w sierpniu do 1,9% r/r (szacunki rynkowe 2,1% r/r). Spowolnienie inflacji daje więc Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC) przestrzeń do obniżki stóp procentowych

    - Euro osłabiło się wobec dolara, oddając zyski z ubiegłego piątku i kończąc dzień poniżej poziomu 1,11 USD/EUR. Złoty osłabił się wobec euro do poziomu 4,30 PLN/EUR (w oczekiwaniu na informacje o przyjętym przez rząd budżecie na przyszły rok). W piątek rano był nieco powyżej poziomu 4,28 PLN/EUR. Wobec dolara złoty osłabił się powyżej poziomu 3,87 PLN/USD.


    Profile picture of the author of the article

    Autor artykułu:

    Miroslav Novák

    Główny ekonomista Akcenty. Miroslav doświadczenie w bankowości zdobywał w UniCredit Group, gdzie pracował w Departamencie Skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w Akcenta. Do jego głównych obszarów zainteresowań należą kwestie związane z kursami walutowymi. Miroslav Novák nie jest ortodoksyjnym zwolennikiem żadnej szkoły ekonomii, co pozwala mu obiektywnie oceniać nie tylko wydarzenia na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie globalnej gospodarki. Jest autorem wielu profesjonalnych artykułów i komentarzy eksperckich, które są regularnie wykorzystywane przez wiodące czeskie i polskie media. Jest jednym z najczęściej cytowanych ekonomistów w Czechach.

    Newsletter
    Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
    Akcenta Logo

    Chcę zostać klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube