- Sprzedaż detaliczna w Polsce za sierpień rozczarowała. Jej dynamika spowolniła do 2,6% r/r z 4,4% w lipcu (szacunek rynkowy 3,4% r/r). Spadek ten nastąpił głównie w efekcie spadku sprzedaży dóbr trwałego użytku (w szczególności sprzedaż samochodów znacząco wyhamowała do +15,7% r/r wobec +30,1% r/r w lipcu). Sprzedaż odzieży i obuwia spadła w tempie dwucyfrowym (-13,6% r/r). Konsumenci odkładają zakupy, które nie są konieczne. Chociaż wzrost konsumpcji spowalniał (również z powodu spowolnienia wzrostu płac i wyższej inflacji), konsumpcja pozostanie głównym motorem wzrostu gospodarczego w tym roku.
- We wrześniu w strefie euro nieoczekiwanie spadł wskaźnik PMI aktywności gospodarczej. Pogłębił się spadek w sektorze przetwórstwa przemysłowego (44,8 pkt., szacunek 45,7 pkt.), prawie zahamowany został wzrost aktywności w usługach (50,5 pkt., szacunek 52,3 pkt.). Zaufanie amerykańskich konsumentów spadło we wrześniu bardziej niż oczekiwano (98,7 pkt. wobec szacunków na poziomie 103,5 pkt.). To najwyższy spadek od sierpnia 2021 r. Aktualne dane z amerykańskiego rynku pracy nie potwierdzają jeszcze pogorszenia sytuacji (tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych +218 tys.).
- Kurs EUR poruszał się głównie w przedziale 1,11 - 1,12 USD/EUR wobec USD. Umocnienie EUR powyżej poziomu 1,12 USD/EUR w ciągu tygodnia było krótkotrwałe. Handel złotym względem euro odbywał się w ciągu tygodnia głównie w przedziale 4,255 - 4,28 PLN/EUR. W drugiej połowie tygodnia złoty oddał zyski z pierwszej połowy tygodnia. Złoty wobec dolara amerykańskiego zachowywał się podobnie - w pierwszej połowie tygodnia umocnił się do 3,80 PLN/USD (trzyletnie maksimum dla złotego), a następnie oddał część zysków w drugiej połowie tygodnia.