Inflacja konsumencka w Polsce spowolniła bardziej niż oczekiwano

    03.11.2023

    Image
    • Według wstępnych szacunków październikowa inflacja konsumencka w Polsce spowolniła znacznie bardziej niż oczekiwano. Ceny towarów i usług konsumenckich wzrosły o 0,2% m/m i 6,5% r/r (szacunki rynkowe 0,3% m/m i 6,6% r/r). Stopa inflacji w ujęciu rocznym jest zatem najniższa od września 2021 r. Wyhamowanie wzrostu cen nastąpiło w żywności (7,9% r/r wobec 10,4% r/r we wrześniu), energii (8,3% r/r wobec 9,9% r/r we wrześniu), utrzymywał się również spadek cen paliw (-14,4% r/r wobec -7% we wrześniu). Dane te (w tym dane miesięczne) wskazują na dalsze obniżenie inflacji bazowej (która zostanie opublikowana w połowie listopada). Październikowy spadek aktywności PMI w polskim sektorze przemysłowym, zgodnie z oczekiwaniami, nieco wyhamował (44,5 pkt), ale nadal pozostaje sporo poniżej neutralnego poziomu 50 pkt.
    • Fed pozostawił główną stopę procentową na niezmienionym poziomie w przedziale 5,25-5,50%. Jednak zdaniem J. Powella nadal nie jest do końca pewne, czy definitywnie udało się położyć kres wysokiej inflacji. Wspomniał także o ograniczającym wpływie wzrostu rentowności obligacji skarbowych. W III kwartale br. gospodarka strefy euro nieoczekiwanie spadła (-0,1% kw/kw), niemiecki PKB był niższy niż oczekiwano (-0,1% kw./kw.). Inflacja konsumencka HICP w strefie euro w październiku wstępnie zanotował +0,1% m/m i +2,9% r/r. Liczba nowych stanowisk pracy ADP na amerykańskim rynku pracy nie spełniła oczekiwań (jedynie 113 tys.), rozczarował także indeks ISM w przemyśle (46,7 pkt).
    • Euro wobec dolara ogólnie się umocniło, przechodząc z poziomu 1,055 USD/EUR do 1,065 USD/EUR. Para walutowa złotego i euro znajdowała się w przedziale 4,44-4,48 PLN/EUR. Złoty umocnił się nieznacznie wobec dolara, notowania przesunęły się poniżej poziomu 4,20 PLN/USD.

    Profile picture of the author of the article

    Autor artykułu:

    Miroslav Novák

    Główny ekonomista Akcenty. Miroslav doświadczenie w bankowości zdobywał w UniCredit Group, gdzie pracował w Departamencie Skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w Akcenta. Do jego głównych obszarów zainteresowań należą kwestie związane z kursami walutowymi. Miroslav Novák nie jest ortodoksyjnym zwolennikiem żadnej szkoły ekonomii, co pozwala mu obiektywnie oceniać nie tylko wydarzenia na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie globalnej gospodarki. Jest autorem wielu profesjonalnych artykułów i komentarzy eksperckich, które są regularnie wykorzystywane przez wiodące czeskie i polskie media. Jest jednym z najczęściej cytowanych ekonomistów w Czechach.

    Newsletter
    Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
    Akcenta Logo

    Chcę zostać klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube