- W polskich statystykach makroekonomicznych opublikowano w tym tygodniu wstępny szacunek inflacji konsumenckiej za październik. Ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,3% m/m (+0,1% m/m we wrześniu), podczas gdy roczna dynamika przyspieszyła do 5,0% zgodnie z szacunkiem rynkowym (+4,9% r/r we wrześniu). Inflacja CPI przyspiesza zatem siódmy miesiąc z rzędu, a w październiku znalazła się na najwyższym poziomie od grudnia 2023 r. Ceny wzrosły w przypadku żywności i napojów bezalkoholowych (+4,9% r/r) oraz energii (+11,3% r/r). Ostateczne dane zostaną opublikowane 15 listopada, natomiast inflacja bazowa za październik zostanie opublikowana 18 listopada (we wrześniu jej tempo przyspieszyło do 4,3% r/r).
- W strefie euro wyższa od oczekiwań dynamika produktu krajowego brutto (PKB) w III kwartale była miłym zaskoczeniem (0,4% kw/kw wobec szacowanych 0,2% kw/kw; 0,9% r/r wobec szacowanych 0,8% r/r). Wzrost PKB kwartał do kwartału jest najwyższy od dwóch lat. Niemiecka gospodarka niespodziewanie wzrosła o 0,2% kw/kw (rynek szacował -0,1% kw/kw), unikając recesji (-0,3% kw/kw w II kw.). Niemiecka inflacja CPI nieoczekiwanie przyspieszyła w październiku do 2,0% r/r (HICP 2,4% r/r). W strefie euro październikowa inflacja HICP wyniosła wstępnie +0,3% m/m i +2,0% r/r, przyspieszając do 2,7% r/r w komponencie bazowym. Prawdopodobieństwo bardziej znaczącej obniżki stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu EBC maleje po tych danych.
- Pod koniec października euro zdołało nieznacznie umocnić się wobec dolara i na początku czwartkowego popołudnia notowane było na poziomie 1,087 USD/EUR. Złoty w tym tygodniu pozostawał głównie w szerszym obszarze 4,35 PLN/EUR wobec euro. W stosunku do dolara złoty w ciągu tygodnia nieznacznie umocnił się w kierunku 4 PLN/USD. Wybory prezydenckie w USA stwarzają ryzyko bardzo dużej zmienności w nadchodzącym tygodniu i nie można wykluczyć znaczącego osłabienia złotego.