Inflacja konsumencka mocno wzrosła w lipcu

    02.08.2024

    Image

    - Wśród statystyk makroekonomicznych w Polsce szczególną uwagę przykuł wstępny szacunek lipcowej inflacji konsumenckiej (CPI). Ze względu na spadek cen energii, inflacja CPI w lipcu mocno wzrosła (+1,4% m/m i +4,2% r/r), choć konsensus rynkowy był nieco wyższy (+4,4% r/r). Wyższe ceny energii były dominującym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu CPI miesiąc do miesiąca (+11,8% m/m). O ile w pierwszej połowie tego roku dynamika CPI r/r zmierzała w kierunku 2,5% celu inflacyjnego NBP, to w lipcu znalazła się powyżej górnej granicy przedziału tolerancji inflacji, tj. powyżej 3,5%, dzięki deprecjacji cen energii. W czwartek opublikowano również wskaźnik PMI dla przemysłu za lipiec, który nieco zaskakująco wzrósł do 47,3 z 45,0 w czerwcu, podczas gdy w Niemczech i Czechach odnotowano spadek miesiąc do miesiąca.

    - Fed zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe bez zmian (kluczowa stopa w przedziale 5,25% - 5,50%). Prezes Fed J. Powell powiedział, że obniżka stóp na wrześniowym posiedzeniu jest możliwa. PKB strefy euro za II kw. zaskoczył wyższym wzrostem (0,3% kw/kw), głównie za sprawą gospodarek bardziej zorientowanych na usługi. Inflacja CPI w strefie euro nieoczekiwanie przyspieszyła do 2,6% r/r w lipcu, podczas gdy komponent bazowy zatrzymał się na poziomie 2,9% r/r (rynek szacował 2,8% r/r).

    - EUR osłabiło się w stosunku do USD i było blisko 1,080 USD/EUR w piątek rano. PLN pozostawał głównie w przedziale 4,28 - 4,30 PLN/EUR w stosunku do EUR. PLN osłabił się w stosunku do USD w tym tygodniu i był blisko 3,98 PLN/USD w piątek rano  


    Newsletter
    Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
    Akcenta Logo

    Chcę zostać klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube