Wśród polskich statystyk makroekonomicznych, październikowa bazowa inflacja konsumencka (po wyłączeniu cen żywności i energii) spowolniła do 4,1% r/r z 4,3% we wrześniu. Spowolnienie to wynikało jednak przede wszystkim z efektu wysokiej bazy porównawczej z ubiegłego roku. Zdaniem H. Wnorowskiego listopadowa projekcja NBP nie daje przestrzeni do obniżki stóp w I kw. 2025 r. Dąbrowskiego, obniżka stóp mogłaby nastąpić między marcem a lipcem.
Inflacja konsumencka w strefie euro przyspieszyła w październiku do 2,0% r/r, zgodnie ze wstępnymi szacunkami (1,7% r/r we wrześniu - najniżej od kwietnia 2021 r.), wynika z ostatecznych danych. Liczba nowych tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła do 213 tys. (szacunki rynkowe 220 tys.). Na nastroje na rynkach finansowych w tym tygodniu wpłynęła również eskalacja konfliktu między Rosją a Ukrainą (Ukraina po raz pierwszy uderzyła w Rosję amerykańskimi rakietami ATACMS po uzyskaniu zgody USA; Rosja po raz pierwszy użyła międzykontynentalnej rakiety balistycznej w ataku na Ukrainę; Putin potwierdził nową doktrynę rozszerzającą możliwości rozmieszczenia broni jądrowej).
W pierwszej połowie tygodnia notowania EURUSD konsolidowały się powyżej poziomu 1,05 USD/EUR. W czwartek po południu euro osłabiło się poniżej poziomu 1,05 USD/EUR i testowało minima z października ubiegłego roku. W stosunku do euro, złoty powoli osłabiał się w ciągu tygodnia do poziomu 4,35 PLN/EUR. W stosunku do dolara, złoty zanotował większe straty, osłabiając się do poziomu 4,15 PLN/USD (najniższy poziom złotego od listopada ubiegłego roku). Jeśli dolar nadal będzie umacniał się na głównej parze walutowej EURUSD, złoty pod koniec listopada nadal będzie pod presją sprzedaży.
Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy