Aktywność polskiego przemysłu (PMI) w dalszym ciągu spada

    03.01.2025

    Image
    • Z polskich statystyk na początku nowego roku opublikowane zostały dane z grudniowego badania PMI, według których aktywność przedsiębiorcza w sektorze przetwórstwa przemysłowego spadła do 48,2 pkt. (48,9 pkt. w listopadzie) i zakończyła się poniżej oczekiwań rynkowych (48,7 pkt). Liczba nowych zamówień nadal spadała. Warto jednak zauważyć, że popyt krajowy wykazywał oznaki lekkiego ożywienia, a tempo jego spadku było najwolniejsze od ponad roku. Sytuacja w eksporcie nie jest jednak zbyt korzystna, przede wszystkim w związku z niskim popytem ze strony Niemiec.
    • EUR nie radziło sobie dobrze w stosunku do USD, osłabiając się poniżej poziomu 1,030 USD/EUR i znajdując się na ponad dwuletnich minimach. Przez cały 2024 r. złoty umacniał się wobec euro w przedziale 4,25-4,35 PLN/EUR, a na początku nowego roku oscylował wokół poziomu 4,27 PLN/EUR. W stosunku do dolara złoty radził sobie słabiej na początku nowego roku, a notowania przesunęły się powyżej poziomu 4,15 PLN/USD.
    • W tym roku spodziewamy się odwrócenia tendencji i osłabienia złotego wobec euro. Powodem będzie przede wszystkim wyższa inflacja w Polsce, a co za tym idzie znacznie niższe realne stopy procentowe w porównaniu do 2024 roku. Ryzykiem scenariusza słabszego złotego jest polityka pieniężna Polskiego Banku Centralnego (NBP). Zakładamy, że NBP zacznie obniżać stopy procentowe od II kwartału. Gdyby jednak NBP odłożył obniżkę stóp procentowych do końca tego roku (w tym duchu wypowiadał się ostatnio szef NBP A. Glapiński), wówczas osłabienie złotego również prawdopodobnie uległoby opóźnieniu.

    Newsletter
    Rynki finansowe zmieniają się bardzo szybko. W Akcenta za nimi nadążamy
    Akcenta Logo

    Chcę zostać klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube